Уставен суд пресуди во корист на „Бехтел Енка“

Се надмина и последната законска пречка во Уставен Суд за коридорите 8 и 10. Веста ја соопшти вицепремиерот Артан Груби, додавајќи дека сега ќе се преговара за договорот за изградба со компанијата „Бехтел и Енка“. Иако одлуката за изградбата на коридорите 8 и 10 Антикорупциска ја оспори во Уставен Суд, поради тоа што компанијата беше избрана без тендер, сепак Уставен тоа не го зема предвид. Коридорот 8 е сообраќајна делница со која се поврзуваат Македонија, Бугарија и Албанија.

„Надмината и последната законска пречка во насока на реализација на најголемиот инфраструктурен проект во историјата на нашата земја и сега ќе се преговара за договорот за неговата изградба со компанијата „Бехтел Енка“. Голема благодарност до уставните судии за покажаниот професионализам, до колегите министри, пратениците и сите кои се дел од остварувањето на големиот сон“, напиша Груби.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе