Условите на Тачи за коалиција со СДСМ се ДУИ да не биде дел од новата влада и тој да биде вицепремиер

Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи денеска изјави дека е можна коалиција на неговата партија со СДСМ, но за тоа има само три услови – ДУИ да не биде дел од новата влада, тој да биде вицепремиер и да има само еден вицепремиер, пренесе ТВ21

Мухамед Зекири, потпретседател на СДСМ изјави дека ДУИ веќе соопшти дека тие на изборите ќе настапат самостојно и додаде дека неговата партија е отворена за разговори со сите партии.

„Изјавата на претседателот на ДПА ја гледаме како нивно позиционирање пред евентуалните разговори за можна предизбоирна соработка“, изјави Зекири.

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе