Покана за новинари

Уште неизгласана нова влада, за Николовски најавен настан како министер за земјоделство

„Утре, 17.01.2022 година (понеделник), заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, ќе му ја предаде функцијата на новиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски“, се вели во соопштението од Министерството за земјоделство и се додава дека „настанот ќе се одржи на откупен пункт на тутун, во населба Драчево“.

Инаку, на функцијата министер за земјоделство беше Арјанит Хоџа од Движењето Беса, кој поднесе оставка откако Беса најави дека ќе ја напушти Владата, додека Николовски, кој е вицепремиер за борба со криминалот и корупцијата во заминување, е избор на мандатарот Димитар Ковачевски за ресорот земјоделство.

До полноќ во Собранието на Македонија треба да се гласа за избор на нова Влада, за што е потребно мнозинство од 61 пратеник. Владејачкото мнозинство брои 64 пратеници.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе