Нема мир

Унгарските медиуми го „ловат“ азилантот Груевски, овојпат го начекале во трговски центар

Унгарскиот портал 444.ху вчера објави видео снимка од поранешниот македонски премиер, сега азилант Никола Груевски, како се шета во трговскиот центар ВестЕндСити, кој што се наоѓа во центарот на Будимпешта, на популарната улица Ваци.

Порталот објави дека поранешниот премиер осуден за корупција „мирно се шетал во саботата навечер, кога трговскиот центар почнал да се празни, а продавниците да се затвораат“.

Инаку, Груевски побегна во Будимпешта во ноември минатата година, за да го избегна издржувањето на двегодишната затворска казна во случајот „Тенк“.

Минатиот месец Груевски исто беше снимен во ресторан во Будимпешта, во друштво на вработени од македонската Царина. 

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе