„Скандал без преседан“

Унгарската опозиција го повика Орбан да го екстрадира Груевски: „Местото му е зад решетки“

Унгарските опозициски партии ја повикаа унгарската влада да го уапси и брзо да го екстрадира поранешниот македонски премиер што бара азил во Унгарија.

Унгарската националистичка партија Јобик, како и левичарските партии како Дијалог и Демократска коалиција, денеска порачаа дека на Груевски треба да му биде одбиен азилот и дека тој треба да биде екстрадиран во Македонија.

Пратеникот и портпарол на Јобик, Адам Миркоцки, ја нарече ситуацијата „скандал без преседан“, велејќи дека Груевски е „баран криминалец“ од земја што не е во војна и дека не бил прогонуван од верски или политички причини.

Ричард Барабас, портпаролот на партијата Дијалог, рече дека на Груевски местото му е зад решетки.

Никола Груевски избега од Македонија пред да почне да ја отслужува двегодишната затворска казна за корупција.

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе