СОБРАНИЕ

Укината е радиодифузната такса

Пратениците ги прифатија измените во Законот за аудио и аудио визуелни медиумски услуги со што се укина обврската на граѓаните и фирмите да плаќаат радиодифузна такса.

За измените предложени од Владата гласаа 70 пратеници, ниту еден против и воздржан.

Македонската радио телевизија ќе биде финансиски поддржана од државниот буџет со годишно издвојување од 0,5 отсто од буџетот. Од следната година за оваа ставка ќе се одвојуваат по 14,3 милиони евра од буџетот.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе