Во интервју за Македонското радио

Tимоние: Да се почитува мислењето на Венециската комисија

Кога бараме мислење од некого тоа мислење треба да се земе предвид или парцијало или целосно. Сметаме дека телото Венециска комисија е доста почитувано и ја почитува целиот свет, изјави во интервју за Македонското радио, францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние.

А кога сме во потрага по европски стандарди, вели амбасадорот, треба да почитуваме мислење на институција која е почитувана.

„Суштината на оваа комисија е да креира право и да се произведе консензус“, порача францускиот амбасадор.

 

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе