Во разговор за ТВ 21

Таткото на Ел Чека вели дека син му не ги добил „бомбите“ од Еролд Муслиу

Мустафа Ахмети, таткото на Шеќерим Ахмети, попознат деновиве како Ел Чека, во разговор за ТВ 21 вели дека аудио снимките кои се главно насочени против функционери на ДУИ, неговиот син не ги добил од новиот директор на Агенцијата за разузнавање. Сепак, Мустафа Ахмети за телевизијата изјави дека Еролд Муслиу е некако поврзан со настаните во кумановско Диво Насеље и дека овој настан бил креиран од тајните служби.

Шеќерим Ахмети, познат како Ел Чека, веќе неколку недели преку социјалните медиуми објавува прислушувани разговори на Али Ахмети и неговите соработници, државни функционери. Мустафа вели дека и тој и син му немаат нешто лично против претседателот на ДУИ.

„Немаме ништо лично со никого. Овие проблеми  се однесуваат на сите Албанци. Нашата цел е да ги откриеме сите подземни работи со кои се занимавале овие луѓе кои денес се инсталирани во системот“, вели Мустафа Ахмети. Тој за ТВ21 објаснува дека прислушуваните разговори кои ги објавува неговиот син се истите кои ги објавуваше и Зоран Заев во 2015 година.

Мустафа Ахмети ги демантира шпекулациите дека неговото семејство ги добило снимките од директорот на разузнавачка служба Еролд Муслиу, кој е нивен соселанец од село Туин, Кичево.

„Еролд Муслиу е човек кој работи во службите многу одамна. Беше и во времето на Мијалков. Муслиу беше организатор на многу од средбите на Кумановската група. Знам. Од мои извори. Шеќерим сака да им помогне на овие луѓе, на членовите на оваа Кумановска група. Син ми овие снимки ги добил откако отишол во Америка“, изјави Мустафа Ахмети и додаде дека никому не верува, ни на власта, ниту пак на албанската опозиција.

Членови на семсјтвото на Ахмети денеска се обидоа да организираат протест пред седиштето на ДУИ, но групата била спречена од полицијата да дојде пред штабот на партијата на Али Ахмети.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе