Изјава на генералниот секретар на Алијанса за Албанците

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите, Влада со Алтернатива нема долго да трае

СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, има и неисполнети ветувања како кон граѓаните, така и внатре во владејачката коалиција, ако Алтернатива влезе во таа Влада, тоа ќе биде нивна одлука, но сметам дека таа Влада нема долго да трае и оти идната година ќе биде изборна, изјави генералниот секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари, пред епилогот од денешната средба меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши.

„Пред година и пол излеговме со господинот Гаши на парламентарни избори и добивме гласови од граѓаните против политиките на ДУИ. Договорот беше потпишан за четири години и секако, тие не мора да се придржуваат до договорот. Нивна работа е каква одлука ќе донесат и таа одлука Алијанса за Албанците ќе ја почитува. Но сепак, сметам дека доколку влезат во влада, таа влада нема да биде одржлива, бидејќи има нестабилност во СДСМ. Таму владеат фракции и има многу неисполнети ветувања кон коалициските партнери. Според моето мислење,  2022  година ќе биде изборна“, рече Таравари.

Тој рече дека како коалиција на изборите Алијанса за Албанците и Алтернатива добиле околу 82 илјади гласови.

Таравари изјавата ја даде по средбата со шефот на мисијата на ОБСЕ, амбасадорот Клеменс Која одржана во зградата на Општина Гостивар, каде генералниот секретар на Алијанса за Албанците е градоначалник. Меѓу другото, било разговарано и за конкретни проекти за унапредување на животот во локалната заедница од значење за евро - интегративниот капацитет на земјава.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе