Taравари изјави дека Заев и неговите нуделе куфер пари на пратеници, кабинетот на премиерот демантира

Градоначалникот на општина Гостивар и генерален секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари вечерва на ТВ Сител изјави дека премиерот Зоран Заев им нуди пари на пратениците. Од кабинетот на премиерот Зоран Заев најостро демантира тој или кој било друг по негова насока нудел пари на пратеници.

„Нашата пратеничка група е компактна, а имало знаеме дека господинот Заев со пари им се приближува на повеќе пратеници и ова е јавна тајна и тоа сите го знаат, им предлага да им даде одредена сума на пари, за да преминат, но нашите пратеници се одлучни и знаат дека нашата цел е подобро утре за сите, а не да се биде дел од криминалци и корумпирана влада“, рече Таравари и додаде дека на пратеничка од нивната пратеничка група директно тој и негови другари и други луѓе ѝ нуделе пари, но таа одбила, а јавна тајна е дека власта се шета со куфер со пари за поткуп на пратеници.

„Во ваква држава каде се обезбедува потписи од 61 пратеник за три часа, и во меѓувреме се гласа доверба на влада каде недостасува еден пратеник, а цела држава и неговото семејство се загрижени за него, а спокојни се премиерот, министерот за внатрешни работи и ДУИ, спокојни како ништо да не било, како да е нормално еден пратеник еден ден да исчезне и никој да не знае каде е, во ненормална држава вакви работи се стандардни“, вели Таравари.

Тој критикуваше дека граѓаните и јавноста во оваа држава се уште не знаат каде се однесоа милион ипол евра од Боки 13, во Мавровска се градеше објект без дозвола не се знаеше кој е сопственикот, па два месеци не се знаеше кој треба да го урне овој објект, на крај господинот Ахмети отиде и испи кафе таму“, вели Таравари и појасни дека во оваа држава никој не им верува на институциите.

„За оваа груба манипулација, лага и клевета ќе бидат преземени сите правни дејства низ правосудните институции доколку господинот Таравари веднаш јавно не ја повлече изнесената клевета и доколку јавно не се извини“, се вели во владиното соопштение.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе