Вечерва

Свеќи и протест пред домот на пратеникот Мукоски во Вевчани

Со свеќи во рака од движењето Македонија-Блокира, вечерва се собраа пред домот на пратеникот Крсто Мукоски во Вевчани. Тој е еден од пратениците кој е исклучен од ВМРО-ДПМНЕ затоа што гласаше за уставни измени.

„Имате шанса да се издвоите и издигнете над ова. Слушајте го гласот на народот. Немате мандат за смена на името на Република Македонија“, е пораката која беше испратена до Мукоски. 

Се слушнаа патриотски песни. „Едно име имаме", извикуваа граѓаните. Повикаа дека немаат намера да се повлечат и ќе се борат до крај. Вевчанци следеа што се случува пред домот на Мукоски.

Во сабота во 18 часот закажан е собир пред домовите на пратениците Сашо Василевски и Љубен Арнаудов.

Парадоксалните судски процеси во државава, сами по себе родија парадокс.

повеќе

Следејќи ги слепо своите геостратешки планови, можно е американските геостратези и во Македонија да направија уште една грешка, во низата грешки во последните две декади.

повеќе

Подгорица во 2019 година ќе добие споменик на Јосип Броз Тито.

повеќе