По средбата Пендаровски-Мицкоски

Судството и обвинителството преминуваат во рацете на политичари, правдата е закопана, велат од Алијанса/Алтернатива

Судството и обвинителството преминуваат во рацете на македонските политичари и на неколку сервилни Албанци фатени со хипотеки по фиоки, реагираат од коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива на вчерашната средба на претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за судските процеси за 27 април.

„Една земја што овие денови претендира да добие датум за отвoрање на преговори за ЕУ, на политички состаноци донесува одлуки за судски постапки“, велат од коалицијата Алијанса/Алтернатива.

Според нив, Пендаровски и Мицкоски во вилата на Водно одлучуваат и вршат притисок над судството и обвинителството за најтешкиот терористички акт, нападот врз највисоката институција и народните избраници,.

„За да го легитимираат овој скандал, му порачуваат на претседателот на албанската партија во Владата, Али Ахмети, да излезе и јавно да пресуди дека на 27 април не се случи терористички акт, додека тие помалите од партијата не смеат ни уста да отворат.

 За оваа сервилност, како и за легитимирањето на другиот скандалозен договор за одложување на пописот, Ахмети и ДУИ имаат само една причина. Тој и неговата партија се фатени во криминал и корупција, без трошка поткрепа од народот и се наоѓаат само во милоста на нивните македонски господари. Али Ахмети и ДУИ станаа најголемата опасност за Албанците, но, и за целата земја. Тие се во состојба да продадат сè само да се спасат од правдата за сите криминали што ги имаат направено. Ова е и причината поради која тие никогаш не отворија уста, ниту пак за монтираните случаи кон Албанците, ниту за амнестирањето на убиецот на малиот Алмир“, се наведува во реакцијата. 

Албанците и граѓаните општо, како што велат, заслужуваат одговор на две прашања:

Кој беше функционерот на ДУИ што го информира Никола Груевски за седницата на 27 април и кој потоа го извести Али Ахмети да не доаѓа во Собрание додека останатите си ги доведуваа во животна опасност своите животи?

„Албанците ќе стават крај на оваа сервилност и заложништво на некои Албанци во Владата, додека ние ќе ја продолжиме битката исто како и на 27 април, за да ставиме крај на овој режим веќе исполнет и со други сервилни поданици“, додаваат од Алијанса/Алтернатива.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе