Самит на Алијансата

Столтенберг: Вратите на НАТО се отворени, доказ за тоа е членството на Северна Македонија и Црна Гора

Западниот Балкан е од голема важност за Алијансата, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред почетокот на денешниот Самит на НАТО, осврнувајќи се на клучните теми кои ќе бидат на маса на лидерите на земјите членки.

Ова прв Самит со учество на Македонија како полноправна членка на Алијансата, но прв и за новиот американски претседател, Џо Бајден. Македонската делегација ја предводи премиерот Зоран Заев, а во неа се и министрите за одбрана и за надворешни работи, Радмила Шекеринска и Бујар Османи.

„Имаме нови земји членки од тој регион во последните неколку години. Со тоа докажавме дека вратата на НАТО е отворена. Северна Македонија и Црна Гора се нови земји членки, но имаме и партнери во другите земји од регионот и уште го имаме КФОР во Косово, присутни сме и продолжуваме да помагаме да го стабилизираме регионот“, вели Столтенберг во интервју посветено на иднината на НАТО во наредните 10 години.

Како што јавува МИА од Брисел, очекувано, се осврна на главната тема од Самитот, а тоа се буџетските прашања и барањето на Алијансата земјите членки да го зголемат својот придонес не само во Буџетот за одбраната, туку и во придонесот во самата Северноатлантска организација за да се помогне нејзиното модернизирање.

Столтенберг очекува успешни дискусии со лидерите за развој на нови технологии за 30-те земји членки да успеат да одговорат ефикасно на „новите безбедносни предизвици“, вклучително и оние кои произлегуваат од климатските промени.

„Најважно е што очекувам лидерите да се усогласат за низа конкретни мерки за зајакнување на НАТО, на технологијата, отпорноста, колективната одбрана, климатските промени, но и како да ги обучуваме партнерите и да им помогнеме да се стабилизираат, на добар пат сме, седум години поред се зголемуваат расходите за одбраната, но треба да сториме повеќе, треба да одговориме на високиот степен на амбиција со зголемени инвестиции во буџетот на НАТО, вклучително и преку додавање дополнителни фондови за низа активности“, рече Столтенберг.

Алијансата, како што потсети тој, има три клучни буџети: цивилен, воен и инфраструктурен, и се надева дека на денешниот Самит лидерите ќе успеат да се договорат за зголемување на трошоците за овие области.

 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе