Столтенберг очекува Македонија да стане членка на НАТО на почетокот на следната година

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на прес конференција во Брисел рече дека не очекува процесот на ратификација на членството на Северна Македонија во Алијансата сите сојузници да го завршат до почетокот на декември.

„Но очекувам процесот да биде завршен во почетокот на следната година и тогаш Северна Македонија да стане членка. Тие ќе бидат на масата, Северна Македонија ќе го следи состанокот во Лондон. Северна Македонија е многу блиску до полноправно членство и тие веќе учествуваат на состаноците на НАТО, вклучително и на лидерскиот состанок во декември во Лондон“, рече Столтенберг.
Тој денеска во Брисел одржа прес конференција пред министерскиот состанок на 29 земји-членки.
Франција и Шпанија досега го немаат ратификува протоколот за зачленување на земјава во НАТО. Според најавите, Париз тоа ќе го стори неделава, а очекувањата се дека владата во Мадрид ќе се формира во почетокот на идната година по што и таа земја ќе го ратификува протоколот. За земјава да стане членка документот треба да биде усвоен и во македонскиот Парламент.

 

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе