Столтенберг: Честитки, ова е важен придонес за стабилен и просперитетен регион

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг преку Твитер му испрати честитка на премиерот Зоран Заев за финалното гласање во Парламентот. 

„Му честитам на премиерот Зоран Заев за финалното гласање во Парламентот за Договорот од Преспа. 

НАТО силно ја поддржува целосната имплементација на Договорот, што е важен придонес за стабилен и просперитетен регион”, напиша Столтенберг на Твитер. 

 

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе