Реакција

Стоилковиќ: Пендаровски и Заев не изразија сочувство по смртта на патријархот Иринеј

Изразување сочувство е дел од домашното воспитување и општествена норма која треба да се почитува, особено ако сте носител на одговорна функција во една држава. Срамно е однесувањето на Стево Пендаровски и Зоран Заев кои не испратија телеграма со сочувство по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј, вели во својата фејсбук-порака пратеникот Иван Стоилковиќ, претседател на Демократската партија на Србите во Македонија.

Стоилковиќ потсети дека досега телеграми со сочувство испратија и Путин и Помпео и Макрон и уште многу други политички лидери.

„Сведоци сме дека претходното раководство не само што не се двоумеше да испрати сочувство, туку тогашниот претседател Иванов и лично присуствуваше на погребот на патријархот Павле“, напиша Стоилковиќ.

 

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе