Реакција

Стоилковиќ: Пендаровски и Заев не изразија сочувство по смртта на патријархот Иринеј

Изразување сочувство е дел од домашното воспитување и општествена норма која треба да се почитува, особено ако сте носител на одговорна функција во една држава. Срамно е однесувањето на Стево Пендаровски и Зоран Заев кои не испратија телеграма со сочувство по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј, вели во својата фејсбук-порака пратеникот Иван Стоилковиќ, претседател на Демократската партија на Србите во Македонија.

Стоилковиќ потсети дека досега телеграми со сочувство испратија и Путин и Помпео и Макрон и уште многу други политички лидери.

„Сведоци сме дека претходното раководство не само што не се двоумеше да испрати сочувство, туку тогашниот претседател Иванов и лично присуствуваше на погребот на патријархот Павле“, напиша Стоилковиќ.

 

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе