Сите земји имаат обврска да градат пријателство

Ставот на Макрон е внатрешен договор на Франција, но не треба да се откажуваме, порача Заев

Во врска со ставот на францускиот претседател Емануел Макрон, дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, премиерот Заран Заев рече дека не треба да се откажуваме од пријателите, а Франција е токму тоа.

„За отпорот од Франција, претседателот Макрон сними и видео за да го охрабри народот. Она што се случи е внатрешен договор на Франција, која е наш пријател, а не треба да се откажуваме од пријателите. Сите земји имаат обврска да градат пријателство, а помалите како нас уште повеќе. Во Брисел буквално молев, ги молев европските лидери да не ги гаснат европските ѕвездички и да бидат нашите херои. Сега останува ние дома да го блеснеме нашето сонце кое ќе блесне толку силно и ќе пренесе полна енергија до таму", рече Заев во врска со ставот на Франција.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе