Берлин

Средба Пендаровски - Маас, потврдена поддршката на Германија за европската интеграција на Македонија

Македонскиот претседател Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, оствари средба со германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Македонија и Германија, при што беше констатирано дека двете земји имаат изградено односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување. Пендаровски оцени дека Германија е клучен политички партнер и најголем трговски партнер на Македонија, држава која постојано дава поддршка за нашите аспирации за членство во Европската Унија и во НАТО. Претседателот Пендаровски изрази задоволство за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО во германскиот Бундестаг.

„Претседателот Пендаровски и министерот Маас разменија мислења за последните случувања поврзани со европската интеграција на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски посочи дека Република Северна Македонија во изминатиот период вложи многу напори во исполнување на европските критериуми и истакна дека ќе продолжи реализацијата на реформската агенда. Во таа насока, претседателот Пендаровски го реафирмираше очекувањето за одредување на датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ“, соопшти кабинетот на претседателот Пендаровски.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе