Средба Мицкоски-Касами, се подготвува ли нова коалиција ВМРО-ДПМНЕ-Алијанса-Беса

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера оствари средба со претседателот на движењето Беса Биљал Касами. На средбата учествуваа и генералните секретари на партиите Игор Јанушев и Арјанит Хоџа.

Тема на разговорите беше актуелната политичка состојба, стратешките интеграции на Македонија и искористувањето на потенцијалите за соработка. Мицкоски и Касами се согласија со оценката дека власта ги закочи интеграциските процеси кои треба да се динамизираат со крупни реформи кои досега не се реализирани. На средбата беше посочено дека останува акутен проблем постоењето на корупција на високо ниво, постојат отворени сомневања за криминал на раководни структури на власта како и сериозни аномалии и отсуство на волја за воспоставување на владеење на правото и правната држава. Беше договорено во иднина да продолжат ваквите средби во насока кој ќе дадат импулс во јакнење на демократскиот амбиент и заедничката борба против актуелната власт, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Со овие оценки во однос на власта, барем според досегашните јавни настапи на Зијадин Села и Арбен Таравари, се согласува и партијата Алијанса за Албанците.

Од овие средби и заеднички заклучоци веќе може да се насети новата коалиција за наредните парламентарни избори.   

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе