Спасовски: Казнети се сите функционери на ДУИ кои беа на сликата од роденденот на Ахмети

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска потврди дека сите функционери на ДУИ кои во Министерството за политички систем го одбележаа роденденот на партискиот лидер Али Ахмети без носење заштитни маски и држење растојание добиле прекршочен платен налог, а до Обвинителството е поднесена кривична пријава.

Спасовски рече дека неговиот заменик Назим Буши е казнет и затоа носи маска, одговарајќи на новинарско прашање за прославата на роденденот на лидерот Али Ахмети во Министерството за политички систем на која се виде дека никој не носи маска.

„Казнети се сите до еден на таа маса, До сега не може да му замерите на МВР кога се работи за казни за државни функционери. Од премиерот, заменик-премиерот и министрите, сите до сега се казнети за превиди кои треба да се санкционираат“, рече Спасовски.

Тој додаде дека за собирот на партискиот врв на ДУИ од кривично правен аспект треба да се изјасни Јавното обвинителство дали има кривична одговорност, како и дека Државниот инспекторат за труд најавил вонреден надзор.

„Не е забрането одржување на средби и состаноци во државните институции, но мора да се почитуваат протоколите од Комисијата за заразни болести. Од аспект на прекршочна одговорност, на сите нив им се дадени платни налози, а највен е и вонреден инспекциски надзор од трудовиот инспекторат“, наведе Спасовски.

 

 

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе