Време

Сончев викенд

Денеска времето во цела Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Претпладне вдолж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната температура ќе се движи од два до 14 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе достигне до нула степени, а дневната темпратура до 11 степени. Во Маврово 2, Крива Паланка и Берово 7, Охрид 8, Битола 9, Кавадарци 11, Дојран 14.

И утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Од понеделник ќе преовладува променливо облачно и топло време со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен јужен ветер.

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе

Потребно е неодложно формирање на државен фонд кој ќе овозможи во прв момент преживување во оваа ситуација...

повеќе

Во време кога пандемијата на коронавирусот и понатаму е вон контрола, најдобар економски исход на кој би можеле да се надеваме е рецесија која ќе биде подлабока од онаа со финансиската криза во 2008 година. 

повеќе