Собрание

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ бара најпрво оставка од Богоевски

За денеска во 11 часот закажана е седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски.

Претседател на оваа комисија е Павле Богоевски, од кого опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка поради скандалот со аудио снимката на која се слуша како пратеникот од листата на СДСМ нарачува „пола“ од нешто, кокаин или масло од канабис. Богоевски призна дека е тоа неговиот глас и дека тој на илегалниот пазар нарачувал масло од канабис за медицински цели.

Од МВР и од скопското обвинителство велат дека се водат некакви предистражни постапки за овој скандал и за тоа кој е „Илија Громовник“, псевдонимот на лицето кое ја објавил оваа снимка.

За одземање на мандат на пратеник потребно е двотретинско мнозинство, односно за тоа треба да гласаат 80 пратеници. Не се знае како ќе гласаат денеска пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на седницата на собраниската комисија. Се најавува дека членовите на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ најпрво ќе бараат оставка од пратеникот Богоевски. 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе