Локални избори

Со зурли и тапани БЕСА слави во Тетово

Партијата БЕСА, чиј лидер Билал Касами е кандидат за градоначалник на Општина Тетово, вечерва почна да слави во градот. Собрани се голем број поддржувачи на партијата, а атмосферата се „загрева" со огномет, зурли и тапани. „Многу е тесно водството, но водиме", изјави Билал Касами во Тетово.

На прес-конференцијата, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, објави дека тие имаат „значително водство" во општината. Нивен кандидат е актуелната градоначалничка Теута Арифи.

Видео: 360 Степени 

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе