Протести во Атина

Со солзавец против демонстрантите

Грчката полиција употребила солзавец против демонстрантите кои се собраа денеска пред Парламентот во Атина на протест против договорот за името на Македонија.

Солзавец е фрлен против демонстраните кои се обиделе да се качат по скалите пред парламентот. Протестот почнал на плоштадот Синтагма. Демонстрантите носеле знамиња на Грција и знамиња со ѕвездата Вергина. Организаторите повикале на нов протест утре во Преспа, каде што треба да биде потпишан договорот меѓу Македонија и Грција, јавува дописникот на МИА.

Истовремено со протестите, во грчкиот парламент течеше дебатата за барањето на опозициската Неа демократиа за изгласување недоверба на владата на премиерот Алексис Ципрас поради договорот со Скопје.

Не е во прашање само Русија VS Западот. Има нов играч на масата.

повеќе

Ако на референдумот на 30 септември македонските гласачи изгласаат да се смени името на нивната држава во Северна Македонија, НАТО треба да ја покани нивната влада во Алијансата.

повеќе

Паметам како вчера да беше: пред самиот распад на Југославија, по локалните пазарчиња на таа земја нагло се расшетаа сомнителни типови што шиткаа лажњаци на статусниот симбол на мојата генерација - славните фармерки „петсто кец”. 

повеќе