Измени во Изборниот законик

Со отворени листи ќе се почне на локалните избори, партиите главно согласни

Бојан Маричиќ, министерот за правда вчера најави измени на Изборниот законик со кој ќе се воведе принципот на отворени кандидатски листи уште при првите локални избори што ќе се одржат наредната година. Со оваа најавена измена се согласија и од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

„Директниот избор ќе значи поголема врска на избраните претставници со нивните сограѓани“, изјави Маричиќ.

Отворените листи и една изборна единица претставуваат солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик, локалните избори да се одржат во еден изборен круг, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Во однос на предлозите на Маричиќ за една изборна единица и отворени листи, Арсовски вели дека СДСМ треба и официјално да соопштат дали тоа е нивниот конечен став, со оглед на тоа што во минатото повеќе работи биле договорени во таа насока, па потоа се предомислиле и го промениле мислењето.

„Сметаме дека отворените листи и една изборна единица претставуваат солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик, како и нашиот предлог локалните избори да се одржат во еден изборен круг со цел да се заштедат пари на граѓаните во период на тешка економска криза и да се заштеди време во кое ќе се спроведе изборниот процес. Исто така, бараме, еднаш засекогаш да се регулира гласањето на дијаспората“, рече Арсовски.

И од коалицискиот партнер на СДСМ, од Демократскиот сојуз велат дека периодот по завршувањето на изборите и формирањето на владата е вистински момент за промена на изборниот модел и за следните парламентарни избори. Од ДС предлагаат да се формира работна група составена од пратеници и експерти која во наредните три месеци ќе ги подготви измените на Изборниот законик. Работната група треба да подготви темелна анализа на изборниот модел и да предложи измени кои ќе создадат еднакви шанси за изборен натпревар на сите политички партии.

За отворените листи и една изборна единица многу се дебатираше пред изборите на 15 јули, но на крајот не се дојде до никаков договор.

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе