СЛУЧАЈ „ТНТ“

СЈО ќе ја обжали одлуката на Основниот суд и ќе бара примена на мерка за претпазливост за Груевски и Јанакиески

Специјалното јавно обвинителство најави дека ќе поднесе жалба на одлуката на Основниот суд со која предложените мерки за претпазливост за поранешниот премиер Никола Груевски, за поранешниот министер Миче Јанакиески и за градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковески беа одбиени како неосновани.

СЈО во случајот „ТНТ“  (уривањето на објектот Космос на бизнисменот и политичар Фиат Цаноски во 2011 година) смета дека предложените мерки за претпазливост се основани.

СДСМ денеска ги повика судиите да не подлегнуваат на партиски притисоци, туку да почнат да го применуваат правото и да се запрашаат во каква држава сакаат да растат нивните деца.

Случајот „ТНТ“ беше отворен во април, а меѓу осомничените се и Груевски, Јанакиевски и Трајковски кои СЈО ги сомничи за незаконско уривање на комплексот во Гази Баба. Тие вчера се појавија на распит во Кривичниот суд во Скопје и негираа незаконско постапување.

Истрагата против нив се активира откако претседателот Ѓорге Иванов ја укина аболицијата на сите 56 помилувани лица.

За градоначалникот Трајковски случајот Космос е чист, 20 судски одлуки тоа и го потврдуваат и смета дека нема основа на сомневањата на обвинителите на СЈО. Тие во овој случај настапуваат политички, изјави за ТВ Нова градоначалникот на Гази Баба.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе