Симната точката за Македонија од дневниот ред на бугарскиот парламент

Бугарскиот парламент нема денеска да расправа за состојбите во Македонија, откако утрово од дневниот ред е симната точката по која требаше да биде сослушан министерот за надворешни работи Николај Милков. Министерот не дојде во парламентот, а медиумите очекуваа тој да изнесе детали во врска со физичкиот напад врз охриѓанецот Христијан Пендиковски и активностите на бугарското МНР поврзани со овој случај, но и во врска со други случаи поврзани со отворените бугарски клубови во Македонија, како и генерално за односите Сфија - Скопје.

Предлогот за ставање на оваа точка како трета на дневниот ред на денешната седница беше на барање на партијата Преродба и на собраниската комисија за политики за Бугарите во странство.

Потпретседателот на бугарскиот парламент Росен Жељазков на почетокот на седницата соопшти дека добиле допис од МНР дека поради службено патување на Николај Милков надвор од државата, дебатата мора да биде одложена.

Инаку, министерот Милков вчера на средба во Брисел ги информирал колегите од земјите од Европската Унија за физичкиот напад врз Бугарин во Македонија, како и за други, според него, националистички напади врз Бугарите и побарал од министрите солидарност.

Тој кажал дека се надева оти нема Бугарија повторно да стави вето за преговорите на Македонија со ЕУ.

Вчера бугарскиот амбасадор во Македонија Ангел Ангелов беше повикан на консултации во Софија поради „сериозноста на ситуацијата во однос на правата на Бугарите" и „ескалацијата на злосторствата од омраза" во последните месеци.

Според бугарските медиуми, ова е последниот чекор пред прекин на односите помеѓу Македонија и Бугарија. Повлекувањето на Ангелов е најсериозната демонстрација кон Скопје што ја направи Софија.

Последен пат во март 2022 година, бугарскиот дипломат во Москва, Атанас Крастин, доби наредба да се врати во Бугарија.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе