Претседателски избори 2019

Сиљановска жали што Река не влегол во вториот круг, тој тврди дека нема да прави пазар со гласовите

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова преку социјалните мрежи му честиташе на Блерим Река за освоените гласови во првиот изборен круг и изрази жалење што тој не влегол во вториот круг.

„Ми беше чест да учествувам на претседателските избори заедно со колегата Блерим Река. Дискусиите кои ги имавме, и по прашања за кои се сложувавме, како и за оние за кои не се сложувавме, беа на високо ниво и го подигнаа квалитетот на дебатата. 
Му честитам на освоените гласови и искрено жалам што не влезе во вториот круг“, пишува Сиљановска на Фејсбук.

Река досега не одговори на пораката од Сиљановска, но се огласи неговиот изборен штаб. По синоќешните изјави на неговите противкандидати Сиљановска и Стево Пендаровски, од штабот на Река велат дека со гласовите што ги освоил нема да има политички пазар ниту со едниот ниту со другиот кандидат.

На избирачите во вториот изборен круг им порачуваат да гласаат по своја волја, без оглед на пораките од двајцата кандидати, бидејќи на тој начин покажуваат политичка зрелост и демократски капацитет и, како што велат, се оградуваат од политички игри.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе