Претседателски избори 2019

Сиљановска за најавата на Заев за чистка: Од каде смрди рибата?

Се чудам од каде смрдеше рибата?! Народот ќе ви ја испорача „Метлата“ на 5 мај!, напиша на Твитер Гордана Сиљановска-Давкова како реакција на најавите на премиерот Зоран Заев дека по првиот круг пораката од граѓаните е добиена и дека ќе има чистки и во локалната и во централната власт.

Кандидатката за претседател на Македонија на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска, вели дека политиката мора да се врати во рамките на правото. „Само ако законите се во согласност со Уставот и ако тие се применуваат подеднакво за сите нас, може да ја вратиме довербата во институциите“, напиша Сиљановска на Твитер.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе