Сиљановска ги повика незадоволните симпатизери и членови на СДСМ да гласаат за неа

Ќе разговарам со сите поддржувачи на идејата за бојкот на претседателските избори и ќе им објаснам дека треба да излезт на гласање и да ѝ дадат поддршка во вториот круг од претседателските избори на 5 мај, изјави Гордана Сиљановска Давкова за ТВ Сител.

„Јас мислам дека ќе има цензус иако се разбира дека дел од граѓаните не сакат ни да помислат да излезат на гласање поради името. Тоа се оние од бојкотирам, а кон нив се приклучи и дијаспората. Но, јас имам намера отворено да разговарам со приврзаниците на бојкотирам, да им објаснам дека нема цел неколкукратното бојкотирање, дека проблемот со името на легален начин се решава внатре во институциите и ќе ги повикам да гласаат на изборите“, рече Сиљановска.

Таа ги повика и сите револтирани и разочарани граѓани од Владата на СДСМ и Заев.

„Ќе ги повикам и повторно и разочараните од СДСМ, оние од шарената револуција кои можеби не се за ВМРО-ДПМНЕ ама ова се претседателски избори, јас сум Гордана Сиљановска-Давкова и немам зад себе никаков политички багаж и мислам дека можам да бидам новина во политичкиот живот“.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе