Посета на САД

Шекеринска во Вашингтон ќе се сретне со секретарот за одбрана Џејмс Матис

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на 01 мај во Вашингтон ќе има официјална средба со американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис на која ќе биде потврдено стратешкото партнерство помеѓу Република Македонија и САД. Значењето на средбата е уште поголемо бидејќи се случува во пресрет на самитот на НАТО во јули во Брисел.

Средбата се реализира во рамките на посетата на министерката Шекеринска на САД која започнува на 26 април и ќе трае до 2 мај. Во рамките на посетата, таа ќе се сретне и со заменик-помошникот на секретарот за одбрана на САД за Русија, Украина и Евроазија, Лора Купер, а ќе има и средби во американскиот Стејт Департмент, Сенатот и Конгресот.

Шекеринска во Вермонт ќе се сретне и со командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Стивен Креј. Армијата на Република Македонија има развиена и сеопфатна соработка со Националната гарда на Вермонт, како наш партнер во реформите и развојот на вооружените сили.

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе