Шекеринска: Ни треба Влада што ќе размислува исклучиво за најважните политички прашања

Во првите 10 дена од јуни треба да завршат коалициските разговори и консултациите со можни кандидати, затоа што Владата треба да има целосен мандат и нема да размислува на кадровски, туку исклучиво на најважните политички прашања, вели вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска за разговорите за владината реконструкција.

„Сметавме дека до извештајот на Европската комисија и првите неколку дена фокусот треба да ни биде таму. И тоа се покажа исправно. Извештајот на Европската комисија покажа дека оваа држава навистина направи не серија реформи, туку направи чудо на регионален, но и на домашен план. За тоа да продолжи и во преговорите да влеземе со целосен капацитет, мора да си ги завршиме и домашните обврски“, рече Шекеринска, по денешната средба во Министерството за одбрана со претседателот на државата Стево Пендаровски.

Фото: МИА

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе