Денот на Републиката

Шекеринска: Да ја градиме иднината заедно, Илинден и АСНОМ се за заедништво

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска преку Фејсбук упати честитка до македонските граѓани по повод државниот празник Илинден.

„Ние сме уникатен мозаик од култури, традиции и вредности, кој ја гарантира нашата европска иднина. Нам заедништвото како наследство ни е оставено во Крушевскиот манифест. Илинден и АСНОМ се за заедништво, не за поделби. Да ја градиме иднината заедно! Честит Илинден!“, напиша Шекеринска.

 

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе