Декларација од самитот на НАТО

„Северна Македонија е денес тука со нас и наскоро ќе биде нашиот најнов сојузник“

„Северна Македонија е денес тука со нас и наскоро ќе биде нашиот најнов сојузник“, се вели во декларацијата што ја издадоа шефовите на држави и влади што учествуваа на самитот на Северноатлантскиот совет во Лондон изминативе два дена.

Членките на НАТО во Лондон усвоија заедничка декларација и покрај тензиите на самитот и наведоа дека „агресивните постапки на Русија се закана за евроатлантската безбедност, а дека тероризмот во сите негови форми и манифестации останува постојана закана за сите нас“.

Водачите на воената алијанса рекоа дека ѝ остануваат посветени на политиката на отворени врати, „која ја зајакнува Алијансата и им носи безбедност на милиони Европејци.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе