Собрание

Семејствата на жртвите од автобуската трагедија во Бугарија прашуваат: Што сака да сокрие Џафери?

Претседателот на Собранието на Македонија не дозволи да се одржи анкетната комисија за автобуската трагедина во Бугарија. Иако седницата на анкетната комисија беше свикана од пратеникот Халило Снопче, тоа претседателот на Собранието Талат Џафери не го дозволил, велат во обраќањето до јавноста членови на семејствата на жртвите кои ги загубија животите во оваа трагедија во Бугарија.

„Сега кога веќе ги немаме нашите најблиски, ја бараме само вистината и правдата. За таа цел побаравме Анкетната комисија во Собранието да одржи состанок за човековите права и слободи. Но, денеска добивме одговор дека оваа средба, иако ја свика претседателот на Комисијата, Халил Снопче, претседателот на Собранието Талат Џафери ја откажа. Потсетуваме дека пратениците се наши претставници во Собранието и тие треба да бидат нашиот глас и нас да не бранат. Ние ја бараме само вистината и правдата, а таквите одлуки ги цениме како обид да се сокрие истото. Денес, господинот Џафери уште повеќе ни ја отежна болката и јавно го прашуваме зошто му смета вистината, кого сака да заштити и зошто не дозволува собраниска истрага“, се вели во писмото на семејствата на загинатите во автобуската трагедија во Бугарија.

На 23 ноември 2021 година на автопатот Струма во Бугарија во тешка сообраќајна несреќа на автобусот на агенцијата „Беса транс“ загинаа 45 лица. Истрагата на овој случај покажа бројни пропусти на надлежните органи во однос на исправноста на автобусот, потребните дозволи, царинските процедури..., но засега за ова никој не одговара. Според бугарското обвинителство за несреќата бил виновен возачот на автобусот кој е еден од загинатите.    

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе