Реакција

Села за повикот на Заев за помирување: Не си цар да простуваш, туку само премиер

Зијадин Села, лидерот на Алијансата за Албанците, за вчерашниот повик на премиерот Зоран Заев за помирување и за настаните од 27 април минатата година, преку својот фејсбук-профил му порача на Заев дека не е цар за да простува туку само премиер на држава.

„Не знам дали премиерот Зоран Заев имал семејни или лични проблеми на 27 април кога  подаде рака за помирување.

Ако тој мисли за случувањата на 27 април во Собранието, тогаш треба да знае дека не е над институциите и правдата. Тој е избран за премиер на државата, а не за цар“, напиша Села, кој за време на собраниските настани на 27 април минатата година помина со сериозни повреди на главата.

 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе