Предвремени парламентарни избори

Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска влада.

Слушам дека Заев и Мицкоски се подготвени да формираат македонска влада, еве ви кажувам многу јасно и отворено, ако создадете влада само со македонски претставници ние ќе ја создадеме нашата албанска влада, изјави синоќа во Струга Зијадин Села, претседатател на Алијанса за Албанците, партија која е дел од коалицијата „Сега е време“.

Села ова го изјави одговарајќи на Зоран Заев и Христијан Мицкоски, лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за нивната идеја за размена на пратеници за да не бидат условени од Албанците да формираат влада.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе