Предвремени парламентарни избори

Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска влада.

Слушам дека Заев и Мицкоски се подготвени да формираат македонска влада, еве ви кажувам многу јасно и отворено, ако создадете влада само со македонски претставници ние ќе ја создадеме нашата албанска влада, изјави синоќа во Струга Зијадин Села, претседатател на Алијанса за Албанците, партија која е дел од коалицијата „Сега е време“.

Села ова го изјави одговарајќи на Зоран Заев и Христијан Мицкоски, лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за нивната идеја за размена на пратеници за да не бидат условени од Албанците да формираат влада.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе