Села: Ако нема датум, техничка влада и избори на пролет

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во дебатата на Клик плус на ТВ21 порача дека доколку не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ, ќе се направи техничка Влада согласно Пржинскиот договор, по што на пролет ќе се одржат вонредни парламентарни избори.

Тој, истовремено јавно го повика универзитетскиот професор Блерим Река да се приклучи на Алијансата. Река на последните претседателски избори беше независен кандидат, но беше поддржан од Алијансата за Албанците.

За датумот за почеток на преговори со ЕУ во Брисел ќе се одлучува денеска и утре.

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе