Покрената резолуција во американскиот Конгрес

САД во септември ќе го слават македонското наследство зашто е огромен придонесот за нивното општество

Првиот Македонец на територијата на САД стапнал во 1492 година, досега се населени околу половина милион Македонци, а нивниот придонес за Соединетите Држави е огромен, од создавањето на јадењето „чили“, преку значајни личности во науката, правото, граѓанските и хуманитарните активности па до освојувачи на олимписки медали. Во американскиот Конгрес е покрената Резолуција за славење на македонскиот јазик, култура и историјата, а септември оваа година треба да биде „Месец на славење на македонското наследство“.

Македонската заедница е вградена во американскиот мозаик, таа е учествува и е влијателна во бизнисот, медицината, правото, технологијата, граѓанскиот сектор, но и во образованието, армијата, па и во уметноста, производството на храна и репепти за храна, во спортот и во други области, се образложува во предложената резолуција до Конгресот за прогласување месец на македонското наследство. 

Македонците го создале јадењето „Чили синсинати“, тоа се Том и Џон Кираџиеф. „Хот-дог Кони Ајленд“ пак, е верзија на ова, цел век омилено јадење на американскиот среден запад, создадено од Македонци.

Стојан Христов бил американски автор, новинар, разузнавач од Втората светска војна, претставник и сенатор на Вермонт, автор на „Ова е мојата земја“, омилената книга на Френклин Д.Рузвелт.  Мајкл Александар (Лазароф) бил познат меѓународен адвокат, почесно прогласен за Командант на Британската империја од страна на кралицата Елизабета Втора. Џими Н. Димос бил познат судија.

Македонци биле и познати бизнисмени кои придонеле за развој на економијата како Мајк Илич и Маријан Бајоф Илич кои се бореа за граѓански права и ја финансираа во нејзината борба активистката Роза Парк во Детроит. Ја отвориле својата прва пицерија Little Caesars во 1959 година, што прерасна во трет по големина синџир на пица во светот. Сопственици се и на спортски клубови, а 50 милиони долари дале за Државниот универзитет во Детроит, што е најголемата донација во Детроит;

Кристофер Илич, претседател и извршен директор на Ilitch Holdings, Inc. и претседател на Ilitch Charities, даде над 220 милиони американски долари за помош за развојот на младите, па до филантропски грантови за ревитализација на заедницата од 2000 година. Тој ја продолжи традицијата и визијата на неговите родители Мајк и Маријан Илич да го унапредат глобалниот статус на Детроит со развојот на Окружниот Детроит, кој прерасна во динамичен спортски и забавен кварт во кој има наградувани театри, четири професионални спортски тимови и три спортски локации за повеќекратна употреба, вклучително и современата Литл Цезар Арена, дом на Детроит Ред Вингс, Детроит пистонс и други забавни настани во заедницата од светска класа;

Четири од осумте женски имиња што некогаш биле врежани на Стенли купот се македонските Американки Маријан Илич (1997, 1998), Дениз Илич (1997, 1998), Лиза Илич (1997, 1998) и Керол Илич Трепек (1997), сите со Детроит Ред Вингс;

-Ендрју Пејков, постариот, од Калифорнија ја основаше Нијагара Ботлинг, ДОО во 1963 година, една од најголемите приватни компании за флаширање вода во САД. Преку програмата за стипендии на Ендрју Д. Пејкоф, постариот, додели над 1,5 милиони американски долари на американските студенти и преку Niagara Cares, достави милиони шишиња чиста како помош во катастрофи во Тексас, Флорида, Порторико, Девствените Острови и на Мексико Сити, како и да обезбеди грант од 10 милиони долари за Хаиме Peykoff Follicular Lymphoma Initiative за финансирање грантови за истражување на фоликуларен лимфом, меѓународни научни работилници и клинички награди;

Џорџ Атанасоски од Ормонд Бич, Флорида, кој емигрирал во САД во 1970 година и е добитник на Медалот на честа на островот Елис, го основал Microflex Inc., производител кој доставува широк спектар на флексибилни метални производи за големи клиенти како што се General Electric, Ford, Siemens, General Motors, Rolls Royce и NASA;

Катрина Маркоф, по потекло од Форт Вејн, Индијана, шампион на промени во малиот бизнис, го основаше Vosges Haut-Chocolat што беше прогласена за една од 10-те најдобри чоколади во светот од National Geographic;

Мајк Зафировски од Форест Хилс, Илиноис, добитник на Медалот на честа Елис Ајленд и поранешен претседател во Советодавниот комитет за телекомуникации за национална безбедност, служеше во одборот на „Боинг", беше претседател и извршен директор на „Нортел", глобална комуникациска технолошка компанија и претседател и главен извршен директор на „Моторола", а во текот на 25-годишната кариера во GE, служеше како претседател и извршен директор на пет бизниси на GE во областа на потрошувачите, индустриските и финансиските услуги;

Леон Спероф од Портланд, Орегон, признат како гигант во акушерството и гинекологијата, постигна значителни достигнувања во репродуктивната ендокринологија, менувајќи го начинот на кој се практикува медицината;

Џорџ Даикоф од Санкт Петербург, Флорида, реномиран кардиоваскуларен и торакален хирург, беше неверојатен во своето поле на детска кардиохирургија („сини бебиња") што беше новонастана, непозната област во 1970-тите. Тој инсталираше пејсмејкер кај најмалото недоносено новороденче во 1984 година, изврши важно истражување кое го унапреди полето;

Питер Т. Џорџ освои три олимписки медали за САД во кревање тегови, пет светски првенства и беше шампион во средна категорија на Панамериканските игри, а подоцна стана доктор по орална медицина и беше пионер во третмани за опструктивна ноќна апнеја;

Јован Ласковски, од Акрон, Охајо, беше примен во Меѓународното здружение за артроскопија на колкот (ISHA) во 2013 година и стана еден од 26-те хирурзи во Соединетите Американски Држави, примени во ISHA;

Македонските Американци имаат огромен придонес и за американската атлетика и професионални спортови, вклучувајќи ги Влатко Андоновски, главен тренер на женската фудбалска репрезентација на САД; Сашо Цировски, главен тренер на машкиот фудбалски тим на Универзитетот во Мериленд; Дино Делевски, поранешен фудбалер на Милвоки Вејв и актуелен тренер на Чикаго Инферно; Стефан Козлов, професионален тенисер; Кевин Кузманов, поранешен професионален бејзбол играч и актуелен тренер во атлетската организација Оукланд; Чеди Осман, НБА играч на Кливленд Кавалирс; Јован Кировски, поранешен фудбалер и актуелен технички директор на Лос Анџелес Галакси...

Капитенот на Тампа Беј Лајнтинг на Националната хокеарска лига и победниците на купот Стенли од 2021 година, Стивен Стамкос, е имигрант од Канада со македонско наследство;

Ник Ваноф режираше и продуцираше познати американски мјузикли, филмови и телевизиски емисии, вклучувајќи ги „Кис ме Кејт", „Вчерашното шоу", „Градот на ангелите", „Звукот на Божиќ" и „Часовите на Џули Ендрус ", и го создаде и произведе годишниот „Почести на Центарот Кенеди";

Димитри Димитров, порано со хотелот „Сансет Тауер" во Лос Анџелес, во моментов со Бунгаловите „Сан Висенте", е најпознатиот холивудски менаџер, според „Бон Апетит" и „Холивуд репортер";

Климе и Анита Ковачески од Мајами се кулинарска моќна двојка на Флорида, а нивниот ресторан CRUST е вклучен во листата на „100 најдобри ресторани во Америка" на Open Table за 2017 и 2019 година, а во 2020 година беше прогласен за една од „101-те најдобри пици во Америка" од The Daily Meal;

– Македонските Американци придонесоа за изградбата на неколку десетици Македонски православни цркви низ Соединетите Американски Држави како дел од Американско-канадската македонска православна епархија, под тековно покровителство на Митрополитот Методи, и одиграа голема улога во другите православни црковни општини

„Оваа година се одбележува 10-годишнината од Конгресната македонска група, основана од поранешната членка на Конгресот Кендис С. Милер, со која моментално копретседаваат претставниците Брендан Ф. Бојл, Клаудија Тени, Деби Дингел и Лиза МекКлејн;

Оваа година е значајна за македонските Американци бидејќи на 8 септември 2021 година се одбележија 30 години од независноста на македонската држава и со оглед на неверојатните придонеси и наследството на македонските Американци, кои ни помогнаа да изградиме подобра нација го повикуваме народот на САД да го одбележат месецот на македонско-американското наследство со соодветни програми и активности", стои во резолуцијата поднесена во Конгресот.

Преземено од Независен.мк

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе