Берлин

Рот, германскиот министер за Европа, вели дека ЕУ треба да ги исполни ветувањата кон Македонија

Европската Унија треба да ги исполни ветувањата дадени кон земјите од Западен Балкан, вели државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот во врска со вчерашната оценка на Европската комисија дека Македонија и Албанија ги исполнија условите за почеток на преговорите за членство во Унијата.

Михаел Рот

„Во Северна Македонија и Албанија беше направен видлив напредок. Сега е ред на ЕУ да испорача. Ние треба да си стоиме на зборот и треба да ги исполниме нашите ветувања“, пишува Рот во колумна за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Наспроти ваквиот став на Рот, германскиот весник потсетува на изјавата на пратеникот од владејачката ЦДУ Гунтер Крихбаум дека одлуката за почеток на преговорите тешко ќе биде донесена пред октомври, бидејќи препораката мора да помине во германскиот Бундестаг и парламентите на 28 земји членки на ЕУ, а за тоа, како што вели, потребно е време.

Европратеникот од германската ЦДУ, Елмар Брок, пак, за МИА вчера изјави дека преговорите за членство во ЕУ со Македонија треба да почнат без одложување. Брок, сепак, призна дека конечната одлука која треба да ја донесат земјите членки на Унијата би можела да биде одложена за некој месец.

„Владите имаат други работи поради ситуацијата во која се наоѓа ЕУ, не можам да кажам точно дали ќе биде јуни или септември, но треба да започнеме преговори со Северна Македонија позитивно сега кога спорот за името е решено“, изјави Брок.

Европската комисија вчера даде безусловна препорака за почнување на преговорите со Скопје и Тирана. Еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка Федерика Могерини кажаа дека двете земји го исполниле својот дел од работата и оти сега на ред е ЕУ.

Се очекува конечната одлука за стартот на преговорите да се знае по состанокот на Советот на ЕУ на 18 јуни во Луксембург.

 

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе