Роднините на настраданите чекаат информации пред болницата во Софија

Роднини и блиски на жртвите во автобуската несреќа пристигнуваат пред болницата „Пирогов”, барајќи информации за загинатите макдонски туристи. 

Фото: Принтскрин БТВ

Во болницата „Пирогов” се сместени седумтемина повредени во сообраќајната несреќа. Шестмина од нив се со изгореници, а едно лице има скршеници. Најмладата пациентка е на 16 години, а останатите се на возраст од 40 до 50 години. 

Како што објави БТВ, роднините и блиските на настраданите изјавиле дека во Македонија никој не им давал никакви информации па затоа дошле во Софија, објаснувајќи дека ги бараат телата на згаинатите. 

„Јас сум роднина на седуммина од патниците. Оние кои што ги видов се во добра состојба, за другите не знам”, изјавил еден од роднините за бугарската телевизија. 

„Претстои обработка на раните, а можеби ќе треба и оперативни интервенции. Се што треба за граѓаните на Република Северна Македонија е направено”, изјавил директорот на болницата, Иван Поромански. 

Во болницата беа и министрите за здравство и за надворешни работи на двете земји, како и двајцата премиери. 

„Се договоривме да бидеме во контакт наредните денови за да знаеме каква им е состојбата на повредените и да знаеме, кога ќе дојде време, каде да ги префрлиме во македонските болници. Правилно се лекувани”, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. 

 

Легенда под Главна слика

Фото: Принтскрин БТВ

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе