РКЕ: Поевтинуваат бензините и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска донесе одлука за намалување на цената на горивата при што бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат за еден денар, а  ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 109 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 111,50, на  ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 109, а малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува иста - 107 делари за литар.

За 0,986 денари поевтинува и мазутот, па еден килограм од вечер на полноќ ќе чини 53,305 денари.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе