Нова владина коалиција

Реконструкција: Нови министри за образование, правда, култура...

Со проширувањето на владината коалиција неделава конечно ќе бидат соопштение и новите министри по најавената реконструкција на Владата. Според новата поделба на власта образованието оди кај ДУИ, прадва кај СДСМ, култура кај Беса на Гаши...

Заменик – министерот за образование, Арбр Адеми, ќе стане министер за образование од листата на ДУИ. Актуелната министерка за образование Рената Дескоска, ќе стане министерка за правда од листата на СДСМ.

Поранешниот амбасадор во Данска, Асаф Адеми, ќе биде министер за култура како член на Беса на Африм Гаши.

Се шпекулира дека Беса ќе добие и заменички места во министерствата за надворешни работи и за труд и социјална политика.

Од ДПА објавија дека министер без ресор задолжен за странски инвестиции ќе биде предложен Бардул Даути, а  заменик-министер во Министерството за транспорт и врски ќе биде Мусадик Беќири.

Премиерот Зоран Заев денеска вети дека утре ќе го достави списокот на луѓето од неговиот кабинет кои ќе бидат заменети. Заев се надева дека до крајот на овој месец, неговите предлози ќе бидат ставени на дневен ред пред пратениците.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе