„Метла“ во владејачката партија

Разрешено речиси целото раководство на СДСМ, сите потпретседатели, секретари...

Шесте потпретседатели на СДСМ се разрешени, заедно со генералниот секретар, дознаваме од извори на партијата. Вечерва во тек е седница на Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз.

На местото на Александар Кирацовски за нов генерален секретар на СДСМ бил предложен Љупчо Николовски, актуелниот министер за земјоделство.

Досегашни потпретседатели на партијата беа Фросина Ременски, Мухамед Зекири, Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Оливер Спасовски и Благој Бочварски.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе