„Метла“ во владејачката партија

Разрешено речиси целото раководство на СДСМ, сите потпретседатели, секретари...

Шесте потпретседатели на СДСМ се разрешени, заедно со генералниот секретар, дознаваме од извори на партијата. Вечерва во тек е седница на Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз.

На местото на Александар Кирацовски за нов генерален секретар на СДСМ бил предложен Љупчо Николовски, актуелниот министер за земјоделство.

Досегашни потпретседатели на партијата беа Фросина Ременски, Мухамед Зекири, Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Оливер Спасовски и Благој Бочварски.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе