Охрид

Рама и на средбата со Заев и Вучиќ со „адидас“ патики и костум

Премиерот на Албанија Еди Рама останува доследен на својот стајлинг од последниот период. Тој и денеска на трилатералната средба со македонскиот премиер Зоран Заев и со претседателот на Србија Александар Вучиќ се појави во црни „адидас“ патики и темен костум. 

 

И во јули 2017 година на самитот во Трст албанскиот премиер дојде во костум со бели патики. Со тој „аутфит“ Рама се појави на средбите и со францискиот претседател Емануел Макрон и со македонскиотпремиер Зоран Заев.

 

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе