Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата (ФОТО)

ВМРО-ДПМНЕ и нивни поддржувачи, денеска попладне во Скопје одржуваат протест кој од седиштето на партијата се пресели пред Владата на РМ. На протестот се бара оставка на премиерот Зоран Заев, а присутните со себе носат различни транспаренти со пораки „Црни Заев" или „Изгреј зоро". Со звуците на химната на ВМРО-ДПМНЕ и други патриотски песни, а се извикува „ВМРО-ДПМНЕ" „Македонија", „Оставка".

„Ќе дехидрираат од плукање по мене, а притоа не гледаат дека државата пропаѓа, народот си оди, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на протестниот марш пред Владата.

Тука сме да го изразиме нашето незадоволство од оваа Влада. Сакам да ви се заблагодарам вам, на најхрабрите, кои и оваа и секоја наредна среда, и секој четврток, и секој петок ќе ни се придружувате тука, пред платото на Влада", рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Заедно да се мобилизираме и да им го нанесеме најголемиот пораз во историјата на следните претседателски избори. Без око да им трепне, тие го менуваат името на државата. Нека излезе човекот што беше предводник на оваа операција, човекот што се храни од овие граѓани, човекот што ги користи сите привилегии, тој човек кој го нарече овој народ искомплексиран. Не господине Димитров, ние не сме искомплексирани. Излезете и јавно извинете се", изјави Мицкоски.

 

Фото: Роберт Атанасовски

Објавено

Среда, Декември 5, 2018 - 20:09

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, кој го одбележуваме во вторник (18 декември).

повеќе

Без оглед на фактот што од постоењето на уметноста постои и теорија и приказна за тоа, уметничкиот процес останува крајно неразбирлив.

повеќе

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе