Принцот Едвард, грофот од Весекс во официјална посета на Македонија

Од 14 до 17 мај грофот од Весекс ќе престојува во официјална посета на Словенија, Северна Македонија и Хрватска.

Посетата на грофот од Весекс на Северна Македонија ќе ги истакне цврстите релации со Обединетото Кралство. За време на посетата принцот ќе се фокусира на областите во кои Британија ја поддржува земјата во развојот на стабилноста, просперитетот и можностите за идните генерации, соопшти амбасадата на Велика Британија во Скопје.

Принцот Едвард на аеродромот во Скопје беше пречекан од Радмила Шекеринска, вицепремиер и министерка за одбрана.

Неговото височество принцот Едвард ќе оствари билатерална средба со македонскиот претседател Стево Пендаровски, а заедно со премиерот Зоран Заев ќе присуствува на прием со Чивнинг стипендисти на британската влада, како и млади лидери и едукатори.  

Високиот гостин исто така ќе посети градинка каде ќе му биде претставена програма спроведувана од УНИЦЕФ со поддршка на британската влада. Програмата за ран детски развој помага за развој на инклузивно однесување кај децата во претшколска возраст, како инвестиција за социјалната инклузија во иднина.  

Принцот, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе присуствува на настан на кој ќе бидат промовирани врските помеѓу Обединетото Кралство и Македонија во областите на животната средина, образованието, инклузијата и уметноста. Ќе бидат презентирани примери каде со помош на британска поддршка младите луѓе работат на изнаоѓање одржливи решенија за урбано планирање и биодиверзитет, одржлива мода, образовната програма „Училишта на 21 век“ спроведувана од Британскиот совет и инклузивна танцова претстава.

Посетата на принцот Едвард е точно 13 години откако ја отвори новата британска амбасада во Скопје на 16 мај 2006 година. 

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе